EMFODBOLD.DK

Social media blog om EURO 2016

Kalender

Fredag den 8. juni (Gruppe A)

18:00 Polen v Grækenland (kommentator: konceptmager Ronnie Rocket)
20:45 Rusland v Tjekkiet (do.)

Lørdag den 9. juni (Gruppe B)

18:00 Holland v Danmark (gæstekommentator: eventmager Søren Søndergaard)
20:45 Tyskland v Portugal (gæstekommentator: modejournalist Niels Fez Pedersen)

Søndag den 10. juni (Gruppe C)

18:00 Spanien v Italien (gæstekommentator: komponist Nils Lassen)
20:45 Irland v Kroatien (gæstekommentator: Pr-mand Las Thomsen)

Mandag den 11. juni (Gruppe D)

18:00 Frankrig v England (gæstekommentator: komponist & sanger Mikael Simpson)
20:45 Ukraine v Sverige (gæstekommentator: studerende Valdemar Alfred)

Tirsdag den 12. juni (Gruppe A)

18:00 Grækenland v Tjekkiet (gæstekommentator: forfatter Sigurd Hartkorn Plaetner)
20:45 Polen v Rusland (“pirat-kommentator”: direktør Niels Boe Sørensen)

Onsdag den 13. juni (Gruppe B)

18:00 Danmark v Portugal (gæstekommentator: forfatter Martin Kongstad)
20:45 Holland v Tyskland (gæstekommentator: scenograf Christian Friedländer)

Torsdag den 14. juni (Gruppe C)

18:00 Italien v Kroatien (gæstekommentator: Senior Marketing Manager Peter Solak)
20:45 Spanien v Irland (gæstekommentator: forsideredaktør Thorleif Ravnbak)

Fredag den 15. juni (Gruppe D)

18:00 Ukraine v Frankrig (gæstekommentator: erhvervs- og livsstilsjournalist Jo Remy-Jensen) ***KAMPEN AFBRUDT***
20:45 21:00 Sverige v England (gæstekommentator: komponist & sanger Jens Unmack)

Lørdag den 16. juni (Gruppe A)

20:45 Tjekkiet v Polen [TV2] (gæstekommentatorer: Martin Kreisberg & Carsten Vigh)
20:45 Grækenland v Rusland [DR1] (gæstekommentator: Henrik Holm fra CEPOS)

Søndag den 17. juni (Gruppe B)

20:45 Portugal v Holland [TV2] (ingen gæstekommentator til denne kamp)
20:45 Danmark v Tyskland [DR1] (gæstekommentator: teaterdirektør Jon Stephensen)

Mandag den 18. juni (Gruppe C)

20:45 Kroatien v Spanien [TV2] (gæstekommentator: lærer og DJ Steen Kong Mogensen)
20:45 Italien v Irland [DR1] (gæstekommentator: projektleder Hilda Fro Prins Kløvedal Hickling)

Tirsdag den 19. juni (Gruppe D)

20:45 England v Ukraine [TV2] (gæstekommentator: musiker Sam Brox)
20:45 Sverige v Frankrig [DR1] (gæstekommentator: iTunes Artist & Label Relations Claus Thune]

***OBS! KOMMENTATORERNE FRA GRUPPESPILLET GÅR VIDERE TIL FINALERNE LIGESOM DOMMERNE***

Torsdag den 21. juni (Kvartfinale 1)

20:45 Tjekkiet v Portugal (gæstekommentator: Martin Kongstad)

Fredag den 22. juni (Kvartfinale 2)

20:45 Tyskland v Grækenland (gæstekommentator: Valdemar Alfred)

Lørdag den 23. juni (Kvartfinale 3)

20:45 Spanien v Frankrig (gæstekommentator: Jens Unmack)

Søndag den 24. juni (Kvartfinale 4)

20:45 England v Italien (gæstekommentator: Henrik Holm)

Onsdag den 27.juni (Semifinale 1)

20:45 Portugal v Spanien (gæstekommentator: Niels Boe Sørensen)

Torsdag den 28. juni (Semifinale 2)

20:45 Tyskland v Italien (gæstekommentator: Niels Fez Pedersen)

Søndag den 1. juli (Finale)

20:45 Spanien v Italien (kommentator: Ronnie Rocket)